Ubiór osoby jeżdżącej na snowboardzie – podstawowe elementy. Co na pewno trzeba posiadać?

Zestaw ubraniowy snowboardzisty jest istotną sprawą. Oczywiście można ubrać komfortowy, zimowy zestaw sportowy, lecz istnieje prawdopodobieństwo, iż ten rodzaj outfitu nie spełni naszych wymagań, a przede wszystkim – że nie nada się do uprawiania jazdy na nartach czy na snowboardzie.

Podstawę ubioru tworzą dobre spodnie snowboardowe. To do nich dobieramy większość rzeczy. Później istotna jest kurtka, rękawiczki do jazdy, nakrycie głowy czy bielizna termoaktywna. W trudnych warunkach, szczególnie przy zimnym wietrze, zdaje egzamin jeszcze osłona twarzy w postaci bandany. Czy na stoki wybieramy snowboard Burton, czy wolimy narty, nasz strój warto gruntownie przemyśleć.

Obecnie każdy szanujący się sklep snowboardowy ma duży wybór kurtek, narciarskich spodni czy czapek. Ale zanim pojedziemy na zakupy, dobrze jest sprawdzić, co już mamy, a które elementy na pewno musimy dokupić oraz zastanowić się, czego oczekujemy od naszej garderoby. Jest jeszcze jedna kwestia – ilość sztuk odzieży. Zestawów bielizny termoaktywnej powinniśmy posiadać kilka kompletów, lecz kurtkę czy spodnie snowboardowe zwykle jedne. Jeden dobrze wyposażony sklep snowboardowy powinien zaspokoić potrzeby początkującego narciarza. Spodnie snowboardowe, które są podstawą ubioru każdego narciarza, w żadnym wypadku nie powinny przemakać i muszą ogrzewać.

snowboardzista w zielonej kurtce

Autor: Rene Dana
Źródło: http://www.flickr.com

Innowacje technologiczne są bardzo zaawansowane, spodnie wykonywane są z tkanin odpornych na wodę, świetnie chroniących przed wiatrem i posiadających warstwę przepuszczalną. Tego typu spodnie na pewno nie zamokną na stoku, nawet w najcięższych warunkach. W sprzedaży jest mnóstwo fasonów, jakie zrobione są z tworzyw cienkich i lekkich, ale zapewniających dużo ciepła, świetnie izolujących i wytrzymałych. Istotna sprawa to membrana, ponieważ to ona pełni ważną funkcję i to jej oznaczenia powinniśmy szukać w opisie odzieży narciarskiej.

Kurtka, chociaż rzadziej przemaka, również musi mieć wysokie parametry, żeby doskonale chronić przed zimnem, lecz gwarantować także komfort i nie ograniczać manewrów. Kurtka z zamkami błyskawicznymi pod pachami zagwarantuje potrzebną wentylację i ochronę przed przegrzaniem niezależnie od warunków pogodowych. Rękawice i czapkę należy kupić z ociepleniem.

To oczywiste, że kluczową sprawą jest to, aby ubrać się w takie sposób, aby trudne warunki pogodowe na stoku nas nie zaskoczyły. Czy wybieramy tory pod snowboard Burton, czy wolimy narty, odpowiedni zestaw da nam wygodę i bezpieczeństwo jazdy.