Łeba – miejsce na wymarzony wypoczynek

Mimo faktu, iż Łeba istnieje od XIII w., w swojej teraźniejszej lokalizacji funkcjonuje od 1572 r.. Założyciele pierwotnej osady nie przewidzieli zapewne, że będzie ona podtapiana przez sztormy i zasypywana przez ruchome wydmy. Aktualnie położenie jest doskonałe – miasteczko posiada korzystny mikroklimat, dostęp do morza, a w najbliższej okolicy jedną z najogromniejszych atrakcji przyrodniczych w Polsce – Słowiński Park Narodowy. Warto, zatem już wcześniej rezerwować noclegi. Łeba, albowiem przygotowuje się już na wakacje 2014.

Łeba

Autor: MatthiasHaas67
Źródło: www.flickr.com
Łeba to standardowa miejscowość odpoczynkowa i uzdrowiskowa. Do najcenniejszych zabytków miasta zaliczyć można przede wszystkim barokowy kościół z 1683 r. z wieżą szachulcową. Do jego budowy zużyto materiały z kościoła świętego Mikołaja opiekuna żeglarzy i rybaków, którego poniekąd zasypane mury możemy oglądać do dziś. Interesujące są także stare domki sarbsk noclegi rybackie nad kanałem portowym i przy głównej ulicy miasta.

Warto również zobaczyć zabytki kultury Słowińców, które zachowały się w sąsiednich wsiach. Fascynujący będzie także spacer po 6-hektarowym ogrodzie ornitologicznym, gdzie można zobaczyć ponad sto gatunków ptaków z całego świata (razem ok. 2000 sztuk).
Naobszarze ogrodu znajduje się kilka półwyspów, wysepek i stawów rybnych, które są ze sobą wzajemnie połączone. Dla kuracjuszy zjeżdżających do Łeby po zdrowie przyszykowano sanatoria z kąpielami borowinowymi i masażami. Warto także zaglądnąć do Muzeum Motyli, gdzie zgromadzono ponad 3000 motyli z całego świata. Najstarsze, przedstawione tu gabloty pochodzą z tysiąc dziewięćset szóstego roku Ciekawostką jest także Miasteczko Western City, gdzie wyprawiane są imprezy kowbojskie o oprawie nawiązującej do Dzikiego Zachodu oraz dwa miejskie lunaparki.

Wśród najbardziej interesujących imprez odbywających się w Łebie wymienić trzeba: Allegro Cup – zawody w windsurfingu zaliczane do klasyfikacji Pucharu Europy w Formule Windsurfing, Międzynarodowy Festiwal Latawców, Odpust w Zaczarowanym Mieście, kulinarny Festiwal Pomuchla, Święto Łeby, a także Bal Koszyczkowy.

W trakcie przechadzki po wydmach Słowińskiego Parku Narodowego wielokrotnie można ulec złudzeniu, że jest się na pustyni. Dopiero widok Bałtyku i przybrzeżnego jeziora Łebsko uświadamia nam, że jesteśmy na słowińskich wydmach. Nadmorskie wiatry mają nieustanny wpływ na kształt i wędrówkę wydm (od kilku do kilkunastu metrów w ciągu roku). Na terenie tym odbywa się ciągły ruch, a dowodem na to są między innymi wystające spod warstw piasku ruiny gotyckiego kościoła św. Mikołaja z XIV w., który wznosił się niegdyś w Starej Łebie i jest współcześnie najstarszym zabytkiem miasta. Należy podkreślić, iż tutejszy obszar wydmowy o powierzchni ok. 500 ha, jest największym obszarem ruchomych piasków w tej części Europy. Znajdujące się na obszarze Parku jeziora Łebsko i Gardno, to kawałki odciętej mierzeją zatoki morskiej. Brzegi jezior zarośnięte roślinnością szuwarową są bardzo dobrym schronieniem dla ptactwa wodno – błotnego. Pośród ssaków najbardziej znanym mieszkańcem Słowińskiego P.N.

Jeśli zainteresował Cię prezentowany artykuł, kliknij koniecznie tutaj, ponieważ świetna treść (http://www.touchofart.eu/galeria/Gustave-Courbet/) na pewno także jest godna polecenia.

jest jeleń, który znakomicie czuje się na tutejszych okazałych łąkach. Aby bliżej zapoznać się z przyrodą Parku, warto udać się do poświęconego mu muzeum w Smołdzinie. Największym wzniesieniem w okolicy jest Rowokół (115 m n.p.m.) – morenowe wzgórze, z którego roztacza się niesamowita panorama wydmy, jeziora i wybrzeże morskie. Po wschodniej stronie Łeby znajdują się inne wspaniałe atrakcje przyrodnicze – jezioro Sarbsko i rezerwat przyrody Mierzeja Sarbska chroniący zalesione wydmy.

***
Pełną ofertę na wczasy dwa tysiące piętnaście w Łebie można znaleźć w serwisie lub klikając na poniższe linki:
– pensjonaty Łeba
– pokoje gościnne Łeba