Języki obce, które będą wartościowe w życiu zawodowym

Co to jest? Często się słyszy, gdy prezentuje się jakieś osobie przykładowe teksty napisane w języku hindi czy napisane w języku indonezyjskim. No cóż, należy przyznać, że te języki pozytywnie zaskakują, wprowadzają niejasność, powodują krępującą ciszę lub prowokują myślenie w stylu, jaki ten świat jest dziwny i różnorodny. A co, jeśli poznamy kogoś, kto taki język zna, a nie pochodzi z tego kraju? Będziemy pod wrażeniem!

Co po maturze? Szkoła policealna!

Autor: iStock.com
Źródło: iStock.com

Ale zanim to nastąpi wypowiemy banalną prośbę: powiedz coś po… No tak, ”prosta”, gdyż ludzie, którzy mówią przykładowo po chińsku, czy arabsku, a są z naszego kraju co rusz słyszą takie delikatne zapytanie. Jednemu jednak będzie to pasować, jak miło może być, kiedy można komuś zaimponować, drugi zamknie się w sobie i zirytuje się na dodatek, nie będzie chciał spotykać się z ludźmi, albo nie będzie chwalił się, że ma taka ciekawą umiejętność., nie będzie dopóki ktoś inny nie pochwali go…

Tym niemniej, zdecydowanie więcej zalet jest w takim stanie rzeczy, lecz przykładowo nauka języka hindi (nauka hindi) i dostępne na wyciągnięcie ręki słowniki czy podręczniki to oczywiście niełatwa sytuacja. Trudno oczekiwać, żeby takie pomoce naukowe sprzedawane były przez księgarnie, ich tam najzwyczajniej w świecie nie ma. Zawsze można jednak zakupić książki przez Internet, słowniki przez Internet. Jeśli rozchodzi się o język indonezyjski to sytuacja nie jest łatwa. Słownik do nauki języka indonezyjskiego znajdziesz w księgarnii, ale trudniej będzie z innymi, bardziej rozbudowanymi pomocami.
Interesującą opcją są dwa języki europejskie: holenderski (niderlandzki) i islandzki (korepetycje ciekawe oceń z holenderskiego). Nauka tegojęzyka niderlandzkiego przydaje się w szczególności osobom wybierającym się do Holandii za chlebem, ten drugi zaś można potraktować, jako inwestycję we własny rozwój zawodowy. Słowniki do nauki języka holenderskiego, tak samo, jak inne pomoce dydaktyczne są łatwo osiągalne. Z nauką języka islandzkiego (słowniki, podręczniki, skrypty) jest zdecydowanie trudniej,ale dla chcącego nic trudnego.