Lampy stołowe – historia

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, jak daleką drogę przebyły lampy stołowe, od ich pierwotnej formy do współczesnego kształtu. Mawia się, że opanowanie ognia to prawdziwy początek cywilizacji. Ludzie pozbyli się obawy przed ciemnością i zimnem i postęp ruszył z miejsca. Światło w każdym okresie grało ogromną rolę w rozwoju.

Przez setki lat udoskonalano techniki oświetleniowe, zjawisko trwa nawet po dziś dzień. Zapoznajmy się ze streszczoną historią oświetlenia.Wszystko zaczyna się od płonącego kawałka drzewa. Potem pochodnie ulepszano, umieszczając na głownię łatwo płonące liście i mech. Wydrążano też kawałki skał, do których nalewano łój. Do pary z knotem konstrukcja ta była pierwszą świeczką.

Bez zwlekania zobacz na stronie (https://mojekrzesla.pl/biuro.html) podobne posty. Tam również znajdziesz coś pasjonującego, gdyż prezentuje ona pokrewną tematykę.

W starożytnych cywilizacjach wynaleziono lampki oliwne. Wlewano oliwę do różnego kształtu pojemników i dodawano knot, zazwyczaj zrobiony po prostu z kawałka liny. Zobacz też W lampkach palił się czasem też tran.

To ważne opracowanie (http://malesapd.pl/?url=oferta/bratex) dotyczy publikowanej tutaj tematyki, więc jeżeli jest ona godna Twojej uwagi, to wejdź na ten odnośnik!

Zobacz W Wiekach Średnich używano głównie pochodni i świec. Świece robiono ze zwierzęcego tłuszczu. Używano ich już o wiele wcześniej, ale czas największego ich upowszechnienia nastał po zagładzie Cesarstwa Rzymskiego. Wiąże się to z przydatnością ich do ceremonii religijnych, co dzieje się również współcześnie.Więcej na lampy podłogowe

lampy

Autor: Technolux
Źródło: Technolux

Prawdziwa zmiana przyszła później. W połowie XIX wieku Ignacy Łukasiewicz wynalazł pierwszą lampę naftową. Równolegle rozpoczął się rozwój lamp gazowych, mniej wydajnych i kosztujących więcej od naftowych, ale powszechnie zakładanych w lampach ulicznych. Do dzisiaj na wrocławskim Ostrowie Tumskim każdego wieczora są włączane przez latarnika.
W 1886 patent na żarówkę zdobył Thomas Edison. Od tej chwili należy liczyć start trwającej wciąż doby elektryczności i spowszednienia światła. Popatrzmy, że często to, co dawniej było niezwykle użytecznymi i drogimi udogodnieniami, obecnie to zwykłe akcesoria dekoracyjne do domu. światło spowszedniało i nikt sobie nie umie wyobrazić egzystencji bez niego. Aktualnie kupując lampy stołowe, świeczniki i kinkiety patrzy się przede wszystkim na wygląd. Tak ogromny krok od ery płonącego kawałka drewna!
Źródło elampy-oswietlenie