Jesienne wycieczki

Jesień to pora, która świetnie nadaje się na różnego rodzaju wycieczki. Nie jest już tak upalnie jak w lecie, a zarazem stale panuje stosunkowo wysoka temperatura. Poza tym widoki jesienią są szczególnie malownicze, ze względu na różnokolorowe spadające liście. W porze jesiennej także światło słońca ma specyficzną ciepłą barwę. W ten sposób także zdjęcia zrobione w okresie jesiennym bywają lepsze.

Autor: Dan Lundberg
Jesienne wędrówki w góry mogą więc być bardzo przyjemne, a pogoda zazwyczaj pozwala na przewędrowanie sporych odległości. Jak każdy rodzaj wycieczki, również jesienna wycieczka górska wymaga właściwego przystosowania i wyposażenia. Im dłuższa wycieczka z kolei, tym skrupulatniej trzeba się przygotować. Ponadto za każdym razem lepiej jest wybrać się w góry z kimś niż w pojedynkę, co jest pomysłem znacznie bezpieczniejszym.

Ubrania

Co najważniejsze zawartość plecaka powinno się dostosować do planowanego czasu wyprawy. Jednak nawet na wycieczkę jednodniową trzeba wziąć ze sobą więcej ubrań. Niezwykle ważny jest dobry plecaczek na wycieczki, wymiarami także dostosowany do wyprawy. Na jesieni najlepiej jest organizować wyprawy od połowy września do połowy października.

Czy masz chęć poszerzyć swoją znajomość rzeczy na powyższy temat? Zatem mamy zamiar nakłonić Cię do naszych nowych tekstów – kliknij hiperłącze.

Wtedy bowiem pogoda jest najbardziej sprzyjająca. Wówczas również trzeba pamiętać o kilku czynnikach.

Co ważne, w tym okresie ciemno robi się już stosunkowo wcześnie, a wówczas może nastąpić spory spadek temperatury. Nie wolno dać się zaskoczyć nocy, trzeba mieć obmyślony plan noclegu.

Ponadto na jesieni występują niekiedy niespodziewane zmiany pogody, toteż Zawsze konieczne jest zapakowanie kurtki nieprzemakalnej. W góry lepiej jest więc wziąć za dużo odzieży niż za mało.

Odpowiedni sprzęt

Jeżeli planowana jest wspinaczka, należy pamiętać by nie robić niczego na własną rękę, w przypadku gdy jest się amatorem. W kilkuosobowej grupie trzeba słuchać rad i poleceń najbardziej wykwalifikowanego członka. Specjalistyczne pomoce do wspinaczki powinny być dobrych firm i nabyte w specjalistycznym sklepie górskim. Stosowanie się do najważniejszych reguł bezpieczeństwa i zachowanie rozsądku pozwoli na uniknięcie ewentualnych niebezpieczeństw.